História značky NIKE sa začala písať pred viac ako 60 rokmi

Pravdepodobne tá najslávnejšia „fajka“ na svete, teda značka NIKE, sa na pultoch predajní so športovým oblečením, po prvýkrát objavila pred takmer päťdesiatimi rokmi. Jej história sa však začala písať už niekoľko rokov pred tým, konkrétne v roku 1957 v americkom mestečku Eugene.

Lopta a kopačky v tráve s logom NIKE

Za vznikom tejto spoločnosti stojí, vtedy ešte študent, Phil Knight a jeho bežecký tréner Bill Bowerman.Ako nadšení športovci, chceli do sveta športu priniesť niečo revolučné aj v oblasti obliekania, a športových pomôcok. Preto sa Phill v roku 1962 vybral do Japonska. Oslovila ho firma, ktorá vyrábala veľmi kvalitné, no zároveň lacné tenisky. Dohadovanie trvalo asi rok, no a po tejto dobe sa do USA dostali prvé kúsky bežeckých topánok. V tej dobe boli predávané pod značkou Blue Ribbon Sport. O niekoľko rokov neskôr, sa však zakladatelia NIKE rozhodli, že topánky už nebudú dovážať z Japonska a ich výrobu vzali do vlastných rúk. Táto zmena potrebovala aj novú značku a logo. Takto vznikol názov NIKE. Nová značka potrebovala aj nové logo. Za týmto účelom oslovili študentku Carolyn Davidson. Z jej dielne vznikla známa fajka. Jej oficiálny názov znie „Swoosh“. Táto fajka predstavuje rýchlosť, pohyb a dynamiku. Zakladatelia firmy však s týmto logom neboli úplne spokojní. Keďže však nestíhali vymyslieť nič iné, študentke zaplatili iba necelých štyridsať dolárov a logo začali používať.

Žena sediaca na lavičke s topánkami NIKE

Po tom, ako sa bežecká obuv stala veľmi populárnou, začala firma predávať aj iné športové pomôcky. NIKE sa preslávila najmä vďaka tomu, že ju začali prezentovať rôzne známe tváre. Napríklad taký Cristiano Ronaldo bez NIKE lopty a dresu s touto značkou snáď ani nevyjde zo svojho bytu. Medzi ďalšie známe osobnosti, ktoré si značku taktiež obľúbili patrí i Michael Jordan, Lance Armstrong, Tiger Woods, Andre Agassi. Steve Prefontaine, či Pete Sampras.