Skúste svietiť dlhšie a úspornejšie s LED

Sú niektoré súčasti, na ktorých zostávame pravidelne odkázaní, no a medzi ne určite môžeme zaradiť svetlá, resp. svetelné produkty. A pod tým si ako prvé predstavíme žiarovku, no aj táto počas svojej existencie zmenila svoju podobu, či lepšie povedané- zmenila skôr svoje vlastnosti. Práve preto, že dnešný trh ponúka led žiarovky s technológiou svetlo emitujúcej diódy, čo je novodobá alternatíva a možnosť toho, ako sa dá svietiť oveľa úspornejšie a zároveň ekologickejšie.

  • Sú to teda oceniteľné zmeny k lepšiemu a ak by sme mali porovnať „ledky“ so starými žiarovkami, tak tá prvá možnosť dokáže byť úspornejšia až o 90%!

žiarovka, svetlo

Je to spôsobené práve tým, že v tomto prípade sú zdrojom svetla už spomenuté svetlo emitujúce diódy, z čoho je vlastne odvedená ich skratka (Light Emitting Diode). Takéto svetlá majú úspornejšiu prevádzku a odhaduje sa, že dokážu svietiť až niekde od 25 000 do 100 000 hodín, majú teda takisto dlhšiu životnosť a faktorom je zrejme fakt, že tieto ledky sa neprehrievajú. Spotrebovanú energiu menia na čisté, jasné biele svetlo, do tepla skoro nič neodvádzajú. Navyše neobsahujú žiadne škodlivé látky, akou bola ortuť, sú vlastne kompletne recyklovateľné.

modré žiarovky

Pozorný čitateľ už preto vie, že hlavnou príčinou týchto nadradených vlastností sú v prípade led žiaroviek diódy. Tie isté diódy, ktoré má na svojom povrchu v súčasnosti obľúbený led pásik.

Ešte ste sa s ním nestretli?

Tak si predstavte samolepiaci pás, čo sa dá veľmi praktickým spôsobom umiestniť na ľubovoľné miesto, ktoré plánujete osvetliť alebo len nasvietiť. Povrch takéhoto pásika je osadený svetlo emitujúcimi diódami, ktoré vyžarujú svetlo. Ako bolo spomenuté, sú úsporné k spotrebe energií. V prípade pásikov sa však často stretneme s možnosťou RGB, je možné prispôsobiť ich farbu žiarenia, ide o skratku RED- GREEN- BLUE, čo je vlastne označenie farieb červená- zelená- modrá.