Oblička darcu bola doručená chirurgom v nemocnici v USA cez dron, na prvý let tohto druhu.
Americký let vyžadoval špeciálne navrhnutý drone, ktorý bol schopný udržiavať a monitorovať orgán.
 
dron

Dúfa sa, že môže pripraviť cestu pre dlhšie lety a riešiť otázky bezpečnosti súčasnými dopravnými metódami.
 
Príjemca, 44-ročný z Baltimoru, čakal na transplantáciu osem rokov.
 
Povedala o nezvyčajnej metóde dodania: "Celá táto vec je úžasná. Pred rokmi to nebolo niečo, o čom by ste si mysleli."
 
Podľa Organizácie Spojených národov pre zdieľanie orgánov, ktorá riadi transplantácie orgánov v USA, v roku 2018 na zoznamoch čakateľov bolo takmer 114 000 ľudí, pričom 1,5% orgánov sa nedostalo do cieľa a takmer 4% sa oneskorili o dve alebo viac hodín. ,
 
"Prinášať orgán od darcu pacientovi je posvätnou povinnosťou s mnohými pohyblivými časťami. Je dôležité, aby sme našli spôsob, ako to urobiť lepšie," povedal Joseph Scalea, odborný asistent chirurgie na University of Maryland School of Medicine (UMSOM) a jeden z chirurgov, ktorí vykonali transplantáciu.
 
"Ako výsledok vynikajúcej spolupráce medzi chirurgmi, inžiniermi, Federálnou leteckou správou (FAA), špecialistami na obstarávanie orgánov, pilotmi, zdravotnými sestrami av konečnom dôsledku aj pacientom, sme boli schopní urobiť priekopnícky prielom v transplantácii."

krev
 
Cesta tri míle si vyžadovala veľa nových technológií, vrátane robota vyrobeného na mieru schopného niesť dodatočnú váhu orgánu, ktorý tiež potreboval palubné kamery a sledovanie orgánov, a komunikačné a bezpečnostné systémy na let nad mestom. husto obývaná oblasť.
 
V prípade, že lietadlo zlyhalo, mal aj systém na záchranu padákom.
 
"Je tu obrovský tlak, ktorý vedel, že na ten orgán čaká človek, ale je to tiež zvláštne privilégium byť súčasťou tejto kritickej misie," povedal Matthew Scassero, ktorý je súčasťou inžinierskeho tímu na University of Maryland.
 
Charlie Alexander, výkonný riaditeľ Nadácie Živého dedičstva Marylandu, charitatívna organizácia, ktorá sa snaží zvýšiť darcovstvo orgánov, povedala: „Ak dokážeme, že táto práca funguje, potom sa môžeme pozrieť na oveľa väčšie vzdialenosti dopravy bez posádky.
 
"To by minimalizovalo potrebu viacerých pilotných projektov a času letu a riešilo bezpečnostné otázky, ktoré máme v našom odbore."

Život zachraňujúca oblička dodaná dronom
4.5 (90%)6